XFX RX 580 2048SP Black Wolf 8 GB
Graphics Card XFX RX 580 2048SP Black Wolf 8 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX RX 580 2048SP Black Wolf 8 GB
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
15.10.2018
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #8172
Performance
Synthetic Score
7,633
PassMark
7,629
Efficiency
mid
The XFX RX 580 2048SP Black Wolf 8 GB (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 15.10.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.7 billion transistorsistors transistors on a 232 mm² die. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1168 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1286 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 15.10.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XL (215-0910052) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1168 MHz |
| Boost Clock | 1286 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D000 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 41.15 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 164.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.27 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.27 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 329.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 696 |
| TPU Index Score | 10.17% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.