XFX RX 5700 Double Dissipation Ultra
Graphics Card XFX RX 5700 Double Dissipation Ultra — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX RX 5700 Double Dissipation Ultra
Amd RX 5000
•
Navi 10
•
07.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #5718
Performance
Synthetic Score
14,466
PassMark
14,259
Efficiency
mid-high
The XFX RX 5700 Double Dissipation Ultra graphics card from AMD is built on the RDNA 1.0 architecture and was officially introduced on 07.07.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 251 mm² die contains approximately 10.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1565 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1750 MHz. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.07.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 10 XL (215-0917220) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 10 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,300,000.0 million |
| Die Size | 251 mm² |
| Transistor Density | 41,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1565 MHz |
| Game Clock | 1720 MHz |
| Boost Clock | 1750 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 293 x 55 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D18237-00C_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 112 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 252 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.13 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 504 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 14 259 |
| PassMark (G2D Mark) | 878 |
| TPU Index Score | 16.86% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.