XFX R9 390 Double Dissipation
Graphics Card XFX R9 390 Double Dissipation — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX R9 390 Double Dissipation
Amd R9 300
•
Grenada
•
18.06.2015
•
8 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
275W
🏆 Top #7696
Performance
Synthetic Score
8,814
PassMark
8,814
Efficiency
mid-high
The XFX R9 390 Double Dissipation graphics card from AMD is built on the GCN 2.0 architecture and was officially introduced on 18.06.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 438 mm². For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 512 bit bits, and the peak data exchange rate is 384.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 275 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 18.06.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 300 |
| GPU Variant | Grenada PRO (215-0880030) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Grenada |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 295 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 275 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67157-00_02, C679 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 64.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 162.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 649.6 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 814 |
| PassMark (G2D Mark) | 793 |
| TPU Index Score | 9.67% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.