XFX R9 290X Black Edition
Graphics Card XFX R9 290X Black Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX R9 290X Black Edition
Amd R9 200
•
Hawaii
•
24.10.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
290W
🏆 Top #7496
Performance
Synthetic Score
9,332
PassMark
8,434
Efficiency
mid-high
The XFX R9 290X Black Edition graphics adapter is based on the advanced GCN 2.0 architecture. AMD announced this model on 24.10.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 438 mm². For graphics processing, 2816 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 512 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 320.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1000 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 290 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 24.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Hawaii XT (215-0852000) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Hawaii |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 44 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 704 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 295 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 290 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67157-00_02, 109-C67157-00C_03 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 67.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 184.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.91 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 739.2 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 434 |
| PassMark (G2D Mark) | 750 |
| TPU Index Score | 9.86% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.