XFX R9 290X
Graphics Card XFX R9 290X — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX R9 290X
Amd R9 200
•
Hawaii
•
24.10.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
290W
🏆 Top #7494
Performance
Synthetic Score
9,332
PassMark
8,434
Efficiency
mid-high
The XFX R9 290X graphics adapter is based on the advanced GCN 2.0 architecture. AMD announced this model on 24.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.2 billion transistorsistors transistors on a 438 mm² die. The core configuration includes 2816 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 512 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1000 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 290 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 24.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Hawaii XT (215-0852000) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Hawaii |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 44 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 704 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 290 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67157-00_02, 109-C67157-00C_03 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 176 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.63 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 704 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 434 |
| PassMark (G2D Mark) | 750 |
| TPU Index Score | 9.86% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.