XFX R9 270X BestBuy Exclusive
Graphics Card XFX R9 270X BestBuy Exclusive — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX R9 270X BestBuy Exclusive
Amd R9 200
•
Curacao
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #9559
Performance
Synthetic Score
4,888
PassMark
4,874
Efficiency
mid
The XFX R9 270X BestBuy Exclusive graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 08.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.8 billion transistorsistors transistors on a 212 mm² die. For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 179.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1050 MHz under load. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Curacao XT (215-0848004) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Curacao |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 241 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C631, 109-C63257-00A_02, 109-C63257-12_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 84 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.69 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 168 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 874 |
| PassMark (G2D Mark) | 615 |
| TPU Index Score | 5.25% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.