XFX R9 270 Monster
Graphics Card XFX R9 270 Monster — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX R9 270 Monster
Amd R9 200
•
Curacao
•
13.11.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #9868
Performance
Synthetic Score
4,306
PassMark
4,306
Efficiency
mid
The XFX R9 270 Monster (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 13.11.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 212 mm². The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 179.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 900 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 925 MHz under load. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.11.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Curacao PRO (215-0848000) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Curacao |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 925 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C63057-01_02, C631, C632 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 74 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.37 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 148 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 567 |
| TPU Index Score | 4.62% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.