XFX R7 260X
Graphics Card XFX R7 260X — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX R7 260X
Amd R7 200
•
Bonaire
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #10372
Performance
Synthetic Score
3,627
PassMark
3,204
Efficiency
entry
The XFX R7 260X graphics card from AMD is built on the GCN 2.0 architecture and was officially introduced on 08.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.1 billion transistorsistors transistors on a 160 mm² die. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 104.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1100 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 115 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Bonaire XTX (215-0839097) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Bonaire |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1625 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 104.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C58247-00D_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 56 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 112 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 204 |
| PassMark (G2D Mark) | 522 |
| TPU Index Score | 3.61% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.