XFX Mercury RX 9070 XT OC White Gaming Edition
Graphics Card XFX Mercury RX 9070 XT OC White Gaming Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX Mercury RX 9070 XT OC White Gaming Edition
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
06.03.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
304W
🏆 Top #1546
Performance
Synthetic Score
27,223
PassMark
26,872
Efficiency
enthusiast
The XFX Mercury RX 9070 XT OC White Gaming Edition graphics adapter is based on the advanced RDNA 4.0 architecture. AMD announced this model on 06.03.2025. Thanks to N4P FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 53.9 billion transistorsistors transistors on a 357 mm² die. For graphics processing, 4096 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 64 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 644.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1870 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 3100 MHz. The nominal thermal design power is 304 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XTX (215-176600315) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1870 MHz |
| Game Clock | 2570 MHz |
| Boost Clock | 3100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 644.60 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 360 x 72 x 155 mm |
| Power Consumption (TDP) | 304 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 396.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 793.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 101.60 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 50.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.59 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 319 |
| TPU Index Score | 57.31% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.