XFX HD 7730
Graphics Card XFX HD 7730 — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX HD 7730
Amd HD 7700
•
Cape Verde
•
01.05.2013
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
47W
🏆 Top #11919
Performance
Synthetic Score
1,332
PassMark
1,163
Efficiency
low
XFX HD 7730 is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 01.05.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.5 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 72.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 800 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 47 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 01.05.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7700 |
| GPU Variant | Cape Verde LE (215-0825090) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 47 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-C44537-00C, 109-C44557-00, C575 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 614.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 38.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 163 |
| PassMark (G2D Mark) | 389 |
| TPU Index Score | 1.61% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.