XFX HD 6850 XXX Edition
Graphics Card XFX HD 6850 XXX Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX HD 6850 XXX Edition
Amd HD 6800
•
Barts
•
21.10.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
127W
🏆 Top #11362
Performance
Synthetic Score
1,937
PassMark
1,937
Efficiency
entry
The XFX HD 6850 XXX Edition (TeraScale 2) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 21.10.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 255 mm² die contains approximately 1.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 960 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 128.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 775 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 127 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 21.10.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6800 |
| GPU Variant | Barts PRO (215-0798006) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Barts |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,700,000.0 million |
| Die Size | 255 mm² |
| Transistor Density | 6,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 775 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 127 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C22301-00B |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 25.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.54 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 937 |
| PassMark (G2D Mark) | 437 |
| TPU Index Score | 2.94% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.