XFX HD 6670 Core Edition 2 GB
Graphics Card XFX HD 6670 Core Edition 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX HD 6670 Core Edition 2 GB
Amd HD 6600
•
Turks
•
19.04.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
66W
🏆 Top #12480
Performance
Synthetic Score
803
PassMark
731
Efficiency
low
The XFX HD 6670 Core Edition 2 GB graphics card from AMD is built on the TeraScale 2 architecture and was officially introduced on 19.04.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 118 mm² die. For graphics processing, 480 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 64.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 66 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 19.04.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6600 |
| GPU Variant | Turks XT (215-0803000) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Turks |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 716,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 6,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 66 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C33437-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 768 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 731 |
| PassMark (G2D Mark) | 252 |
| TPU Index Score | 1.52% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.