XFX HD 5830
Graphics Card XFX HD 5830 — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX HD 5830
Radeon HD 5800
•
Cypress
•
25.02.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #11439
Performance
Synthetic Score
1,737
PassMark
1,724
Efficiency
entry
XFX HD 5830 is a powerful solution from ATI based on the TeraScale 2 architecture, released on 25.02.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 334 mm² die contains approximately 2.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1120 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 128.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 175 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 25.02.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5800 |
| GPU Variant | Cypress LE (215-0735047) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cypress |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,154,000.0 million |
| Die Size | 334 mm² |
| Transistor Density | 6,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 112 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 254 x 37 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C00137-20 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 358.4 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 724 |
| PassMark (G2D Mark) | 398 |
| TPU Index Score | 2.41% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.