XFX HD 4890
Graphics Card XFX HD 4890 — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX HD 4890
Radeon HD 4800
•
RV790
•
02.04.2009
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
190W
🏆 Top #11642
Performance
Synthetic Score
1,546
PassMark
1,546
Efficiency
entry
The XFX HD 4890 graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 02.04.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 282 mm². The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 124.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 850 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 190 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 02.04.2009 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4800 |
| GPU Variant | RV790 XT (215-0758016) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV790 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 959,000.0 million |
| Die Size | 282 mm² |
| Transistor Density | 3,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 975 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3900 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 124.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 241 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-B79031-00 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 34 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 360 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 272 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 546 |
| PassMark (G2D Mark) | 65 |
| TPU Index Score | 2.57% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.