XFX Double D HD 7870
Graphics Card XFX Double D HD 7870 — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX Double D HD 7870
Amd HD 7800
•
Tahiti
•
19.11.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #9669
Performance
Synthetic Score
4,585
PassMark
4,470
Efficiency
mid
The XFX Double D HD 7870 graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 19.11.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.3 billion transistorsistors transistors on a 352 mm² die. The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 925 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1000 MHz. The TDP level for this model is 185 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 19.11.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Tahiti LE (215-0821122) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Boost Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C474 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 96 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 768 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 470 |
| PassMark (G2D Mark) | 661 |
| TPU Index Score | 6.14% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.