XFX Double D GT 630 2 GB
Graphics Card XFX Double D GT 630 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX Double D GT 630 2 GB
Nvidia GeForce 600
•
GF108
•
15.05.2012
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #13423
Performance
Synthetic Score
258
PassMark
686
Efficiency
low
The XFX Double D GT 630 2 GB graphics adapter is based on the advanced Fermi architecture. NVIDIA announced this model on 15.05.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 116 mm². The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 810 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.05.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GF108-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 810 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P1071 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12.96 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 311 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 25.92 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 686 |
| PassMark (G2D Mark) | 242 |
| TPU Index Score | 1.06% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.