XFX BC-160
Graphics Card XFX BC-160 — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX BC-160
Amd Navi Series
•
Navi 12
•
01.12.2020
•
8 GB
•
HBM2
•
2048 bit
•
150W
🏆 Top #5619
Performance
Synthetic Score
14,842
Efficiency
mid-high
The XFX BC-160 graphics card from AMD is built on the RDNA 1.0 architecture and was officially introduced on 01.12.2020. For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 2048 bit bits, and the peak data exchange rate is 512.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1600 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 01.12.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Navi Series |
| GPU Variant | Navi 12 GLXL (215-0929036) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 12 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 2048 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 102.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 230.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.75 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.37 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 460.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 16.23% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.