XFX 9800 GX2 Black Edition
Graphics Card XFX 9800 GX2 Black Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX 9800 GX2 Black Edition
GeForce 9800
•
G92
•
18.03.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
197W
🏆 Top #12825
Performance
Synthetic Score
561
PassMark
613
Efficiency
low
The XFX 9800 GX2 Black Edition graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 18.03.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 324 mm² die contains approximately 0.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 64.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 197 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.03.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9800 |
| GPU Variant | G92-450-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 197 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P790 SKU 0, P791 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 435.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 613 |
| PassMark (G2D Mark) | 262 |
| TPU Index Score | 1.64% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.