XFX 9800 GTX+ XXX
Graphics Card XFX 9800 GTX+ XXX — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX 9800 GTX+ XXX
GeForce 9800
•
G92B
•
16.01.2009
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
141W
🏆 Top #12711
Performance
Synthetic Score
615
PassMark
489
Efficiency
low
The XFX 9800 GTX+ XXX (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 16.01.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 260 mm². The core configuration includes 128 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 70.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 738 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 141 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 16.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9800 |
| GPU Variant | G92-420-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 260 mm² |
| Transistor Density | 2,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 738 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1100 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 70.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 141 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P391 SKU 50, P391 SKU 51, P392 SKU 51, P393 SKU 54 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 49.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 480 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 489 |
| PassMark (G2D Mark) | 75 |
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.