XFX 9600 GTX
Graphics Card XFX 9600 GTX — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX 9600 GTX
GeForce 9600
•
G92
•
27.05.2009
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
140W
🏆 Top #13160
Performance
Synthetic Score
386
Efficiency
low
The XFX 9600 GTX (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.05.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 324 mm² die contains approximately 0.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 44.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 580 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 140 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.05.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9600 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 44.80 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 140 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Board Number | P393 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9.28 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27.84 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 278.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.18% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.