XFX 8800 Ultra Extreme
Graphics Card XFX 8800 Ultra Extreme — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX 8800 Ultra Extreme
GeForce 8800
•
G80
•
02.05.2007
•
768 MB
•
GDDR3
•
384 bit
•
171W
🏆 Top #12767
Performance
Synthetic Score
591
PassMark
643
Efficiency
low
The XFX 8800 Ultra Extreme (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 02.05.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 484 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 128 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 103.70 GB/s. The GPU's base clock speed is 612 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 171 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.05.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G80-450-A3 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 612 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1080 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 768 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 103.70 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 96 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 171 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P355 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 15.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 41.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 411.1 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 643 |
| PassMark (G2D Mark) | 252 |
| TPU Index Score | 1.76% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.