XFX 8800 GTX Extreme
Graphics Card XFX 8800 GTX Extreme — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX 8800 GTX Extreme
GeForce 8800
•
G80
•
08.11.2006
•
768 MB
•
GDDR3
•
384 bit
•
155W
🏆 Top #12843
Performance
Synthetic Score
556
PassMark
556
Efficiency
low
XFX 8800 GTX Extreme is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 08.11.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 484 mm² die. The core configuration includes 128 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 86.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 576 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 155 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.11.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G80-300-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 576 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 768 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 96 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 155 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P355 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 14.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 345.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 556 |
| PassMark (G2D Mark) | 80 |
| TPU Index Score | 1.47% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.