WOLF RTX A4500E IO 3U VPX (WOLF-1440)
Graphics Card WOLF RTX A4500E IO 3U VPX (WOLF-1440) — Specifications, Tests & Benchmarks
WOLF RTX A4500E IO 3U VPX (WOLF-1440)
GeForce Ax000
•
GA104
•
30.03.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
115W
🏆 Top #4319
Performance
Synthetic Score
18,055
PassMark
21,107
Efficiency
high
The WOLF RTX A4500E IO 3U VPX (WOLF-1440) graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 30.03.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The model's computational arsenal includes 5888 universal processors. Also available are 46 specialized cores for ray rendering and 184 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 384.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 930 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1500 MHz under load. The nominal thermal design power is 115 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 930 MHz |
| Boost Clock | 1500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Dimensions (L x W x H) | 160 x 25 x 100 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 144 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 276 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.66 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 17.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 276 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 107 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 25.05% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.