VTX3D HD 7870 Black Edition
Graphics Card VTX3D HD 7870 Black Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
VTX3D HD 7870 Black Edition
Amd HD 7800
•
Tahiti
•
19.11.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #9731
Performance
Synthetic Score
4,470
PassMark
4,470
Efficiency
mid
The VTX3D HD 7870 Black Edition graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 19.11.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 925 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 975 MHz under load. The TDP level for this model is 185 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 19.11.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Tahiti LE (215-0821122) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Boost Clock | 975 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C474 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 31.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 93.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 748.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 470 |
| PassMark (G2D Mark) | 661 |
| TPU Index Score | 5.99% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.