VTX3D HD 6770 V2
Graphics Card VTX3D HD 6770 V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
VTX3D HD 6770 V2
Amd HD 6700
•
Juniper
•
21.01.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
108W
🏆 Top #11864
Performance
Synthetic Score
1,380
PassMark
1,277
Efficiency
low
The VTX3D HD 6770 V2 graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. AMD announced this model on 21.01.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 166 mm² die. The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 76.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 850 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 108 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 21.01.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6700 |
| GPU Variant | Juniper XT (215-0754013) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Juniper |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 108 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C010 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 34 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 360 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 277 |
| PassMark (G2D Mark) | 323 |
| TPU Index Score | 2.16% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.