VisionTek RX 580 Overclocked
Graphics Card VisionTek RX 580 Overclocked — Specifications, Tests & Benchmarks
VisionTek RX 580 Overclocked
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #7626
Performance
Synthetic Score
8,962
PassMark
8,791
Efficiency
mid-high
VisionTek RX 580 Overclocked is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 18.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 232 mm² die contains approximately 5.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2304 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1257 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1366 MHz under load. The nominal thermal design power is 185 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XTX (215-0910038) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1366 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D009-04 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 43.71 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 196.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.30 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 393.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 791 |
| PassMark (G2D Mark) | 769 |
| TPU Index Score | 11.22% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.