VisionTek R9 Nano
Graphics Card VisionTek R9 Nano — Specifications, Tests & Benchmarks
VisionTek R9 Nano
Amd R9 300
•
Fiji
•
27.08.2015
•
4 GB
•
HBM
•
4096 bit
•
175W
🏆 Top #6829
Performance
Synthetic Score
10,660
Efficiency
mid-high
VisionTek R9 Nano is a powerful solution from AMD based on the GCN 3.0 architecture, released on 27.08.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 596 mm² die contains approximately 8.9 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 4096 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The HBM video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 4096 bit-bit bus, bandwidth reaches 512.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 175 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 27.08.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 300 |
| GPU Variant | Fiji XT CA (215-0862120) |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Fiji |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,900,000.0 million |
| Die Size | 596 mm² |
| Transistor Density | 14,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | HBM |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 154 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C88237-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 256 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.19 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.19 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 512 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 12.13% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.