VisionTek R7 250 OC
Graphics Card VisionTek R7 250 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
VisionTek R7 250 OC
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #12163
Performance
Synthetic Score
1,085
PassMark
1,055
Efficiency
low
VisionTek R7 250 OC is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 08.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 77 mm² die. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 73.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1030 MHz with dynamic acceleration capability up to 1080 MHz. The TDP level for this model is 65 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland XT (215-0837006) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1030 MHz |
| Boost Clock | 1080 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1150 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 73.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C576, C662 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.92 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 829.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 51.84 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 055 |
| PassMark (G2D Mark) | 284 |
| TPU Index Score | 2.17% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.