VisionTek HD 7750
Graphics Card VisionTek HD 7750 — Specifications, Tests & Benchmarks
VisionTek HD 7750
Amd HD 7700
•
Cape Verde
•
15.02.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #11516
Performance
Synthetic Score
1,701
PassMark
1,701
Efficiency
entry
The VisionTek HD 7750 (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 15.02.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 72.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 55 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 15.02.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7700 |
| GPU Variant | Cape Verde PRO (215-0825156) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C441, 109-C44537-00B |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 819.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 51.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 701 |
| PassMark (G2D Mark) | 447 |
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.