Veineda GTX 1050 Ti
Graphics Card Veineda GTX 1050 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
Veineda GTX 1050 Ti
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8766
Performance
Synthetic Score
6,357
PassMark
6,357
Efficiency
mid
The Veineda GTX 1050 Ti graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 25.10.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 112.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1291 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1392 MHz under load. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1291 MHz |
| Boost Clock | 1392 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG210 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 44.54 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66.82 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.41 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.14 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 66.82 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 357 |
| PassMark (G2D Mark) | 655 |
| TPU Index Score | 6.72% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.