VASTARMOR RX 9070 XT Super Alloy
Graphics Card VASTARMOR RX 9070 XT Super Alloy — Specifications, Tests & Benchmarks
VASTARMOR RX 9070 XT Super Alloy
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
06.03.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
304W
🏆 Top #1541
Performance
Synthetic Score
27,223
PassMark
26,872
Efficiency
enthusiast
The VASTARMOR RX 9070 XT Super Alloy graphics adapter is based on the advanced RDNA 4.0 architecture. AMD announced this model on 06.03.2025. At the core of the card is a chip created with N4P FinFET lithography. The die houses 53.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 357 mm². The model's computational arsenal includes 4096 universal processors. Also available are 64 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 644.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1870 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 3100 MHz. The TDP level for this model is 304 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 06.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XTX (215-176600315) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1870 MHz |
| Game Clock | 2570 MHz |
| Boost Clock | 3100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 644.60 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 327 x 59 x 134 mm |
| Power Consumption (TDP) | 304 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 396.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 793.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 101.60 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 50.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.59 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 319 |
| TPU Index Score | 57.31% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.