VASTARMOR RX 9070 Super Alloy
Graphics Card VASTARMOR RX 9070 Super Alloy — Specifications, Tests & Benchmarks
VASTARMOR RX 9070 Super Alloy
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
06.03.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #3146
Performance
Synthetic Score
21,167
PassMark
25,410
Efficiency
enthusiast
The VASTARMOR RX 9070 Super Alloy (RDNA 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 06.03.2025. At the core of the card is a chip created with N4P FinFET lithography. The die houses 53.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 357 mm². For graphics processing, 3584 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 56 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 644.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1440 MHz with dynamic acceleration capability up to 2700 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XT (215-176600331) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 56 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1440 MHz |
| Game Clock | 2210 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 644.60 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1792 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 282 x 50 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 345.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 604.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 77.41 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 38.71 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 209.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 410 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 271 |
| TPU Index Score | 52.81% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.