VASTARMOR RX 9070 GRE White Alloy
Graphics Card VASTARMOR RX 9070 GRE White Alloy — Specifications, Tests & Benchmarks
VASTARMOR RX 9070 GRE White Alloy
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
08.05.2025
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
220W
🏆 Top #1977
Performance
Synthetic Score
25,556
PassMark
24,418
Efficiency
high
The VASTARMOR RX 9070 GRE White Alloy graphics adapter is based on the advanced RDNA 4.0 architecture. AMD announced this model on 08.05.2025. The graphics processor is manufactured using a N4P FinFET process. The 357 mm² die contains approximately 53.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 432.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1600 MHz with dynamic acceleration capability up to 2920 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XL |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1600 MHz |
| Game Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2920 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 282 x 50 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 280.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 560.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 71.76 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.88 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 121.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 418 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 215 |
| TPU Index Score | 48.86% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.