VASTARMOR RX 7800 XT Starry Sky
Graphics Card VASTARMOR RX 7800 XT Starry Sky — Specifications, Tests & Benchmarks
VASTARMOR RX 7800 XT Starry Sky
Amd RX 7000
•
Navi 32
•
25.08.2023
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
263W
🏆 Top #2562
Performance
Synthetic Score
24,320
PassMark
24,320
Efficiency
high
The VASTARMOR RX 7800 XT Starry Sky graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.0 architecture. AMD announced this model on 25.08.2023. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 346 mm² die contains approximately 28.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 60 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 624.10 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2430 MHz. The TDP level for this model is 263 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 25.08.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 32 XT (215-180000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 32 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 28,100,000.0 million |
| Die Size | 346 mm² |
| Transistor Density | 81,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1295 MHz |
| Game Clock | 2124 MHz |
| Boost Clock | 2430 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 624.10 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1920 KB |
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 328 x 53 x 132 mm |
| Power Consumption (TDP) | 263 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D712A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 233.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 583.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 74.65 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 37.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 166.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 320 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 191 |
| TPU Index Score | 39.08% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.