VASTARMOR RX 7700 XT Alloy White
Graphics Card VASTARMOR RX 7700 XT Alloy White — Specifications, Tests & Benchmarks
VASTARMOR RX 7700 XT Alloy White
Amd RX 7000
•
Navi 32
•
25.08.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
245W
🏆 Top #2681
Performance
Synthetic Score
23,132
PassMark
22,642
Efficiency
high
The VASTARMOR RX 7700 XT Alloy White graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.0 architecture. AMD announced this model on 25.08.2023. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 346 mm² die contains approximately 28.1 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 3456 shader units, 54 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 432.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1784 MHz with dynamic acceleration capability up to 2599 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 245 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 25.08.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 32 XL (215-180000076) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 32 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 28,100,000.0 million |
| Die Size | 346 mm² |
| Transistor Density | 81,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3456 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 216 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 54 |
| Compute Units (SM/CU) | 54 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1784 MHz |
| Game Clock | 2276 MHz |
| Boost Clock | 2599 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1728 KB |
| L1 Cache | 6912 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 263 x 56 x 132 mm |
| Power Consumption (TDP) | 245 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 249.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 561.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 71.86 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.93 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 122.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 642 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 161 |
| TPU Index Score | 34.90% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.