VASTARMOR RX 6600 XT ALLOY
Graphics Card VASTARMOR RX 6600 XT ALLOY — Specifications, Tests & Benchmarks
VASTARMOR RX 6600 XT ALLOY
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
30.07.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #4481
Performance
Synthetic Score
17,671
PassMark
16,452
Efficiency
high
VASTARMOR RX 6600 XT ALLOY is a powerful solution from AMD based on the RDNA 2.0 architecture, released on 30.07.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 237 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2188 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2607 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.07.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XT (215-130000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2188 MHz |
| Game Clock | 2428 MHz |
| Boost Clock | 2607 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 272 x 53 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 166.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 333.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.36 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.68 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 667.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 452 |
| PassMark (G2D Mark) | 914 |
| TPU Index Score | 20.71% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.