SPARKLE Calibre GTX 550 Ti DFL
Graphics Card SPARKLE Calibre GTX 550 Ti DFL — Specifications, Tests & Benchmarks
SPARKLE Calibre GTX 550 Ti DFL
Nvidia GeForce 500
•
GF116
•
15.03.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
116W
🏆 Top #11476
Performance
Synthetic Score
1,702
PassMark
1,558
Efficiency
entry
The SPARKLE Calibre GTX 550 Ti DFL graphics adapter is based on the advanced Fermi 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 15.03.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.2 billion transistorsistors transistors on a 238 mm² die. The model's computational arsenal includes 192 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 98.50 GB/s. In standard mode, the core operates at 900 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 116 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.03.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF116-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF116 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1026 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 98.50 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 116 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P1050 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 30.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 729.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 60.8 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 558 |
| PassMark (G2D Mark) | 387 |
| TPU Index Score | 2.26% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.