Sony Playstation 5 Digital Edition CFI 1000B GPU
Graphics Card Sony Playstation 5 Digital Edition CFI 1000B GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Sony Playstation 5 Digital Edition CFI 1000B GPU
Amd Sony
•
Oberon
•
12.11.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #3554
Performance
Synthetic Score
20,326
Efficiency
high
The Sony Playstation 5 Digital Edition CFI 1000B GPU graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 12.11.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 308 mm². For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2233 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.11.2020 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Game Console |
| Series | Amd Sony |
| GPU Variant | CXD90044GB |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Oberon |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,600,000.0 million |
| Die Size | 308 mm² |
| Transistor Density | 34,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2233 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Dimensions (L x W x H) | 390 x 92 x 260 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
API Support
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 142.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 321.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.58 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 643.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.