Sony Playsation 5 Digital Edition Slim CFI-1202B GPU
Graphics Card Sony Playsation 5 Digital Edition Slim CFI-1202B GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Sony Playsation 5 Digital Edition Slim CFI-1202B GPU
Amd Sony
•
Oberon Plus
•
28.09.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #3548
Performance
Synthetic Score
20,327
Efficiency
high
The Sony Playsation 5 Digital Edition Slim CFI-1202B GPU graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 28.09.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 260 mm² die contains approximately 10.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2233 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Game Console |
| Series | Amd Sony |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Oberon Plus |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,600,000.0 million |
| Die Size | 260 mm² |
| Transistor Density | 40,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2233 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Dimensions (L x W x H) | 358 x 80 x 216 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
API Support
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 142.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 321.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.58 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 643.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.