Sapphire X800 XL Ultimate
Graphics Card Sapphire X800 XL Ultimate — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X800 XL Ultimate
Radeon X800
•
R430
•
01.12.2004
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
49W
🏆 Top #14293
Performance
Synthetic Score
69
PassMark
69
Efficiency
low
The Sapphire X800 XL Ultimate (R400) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.12.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 240 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 31.36 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 400 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 49 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 01.12.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X800 |
| GPU Variant | R430 XL (215RBBAKA11F) |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R430 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 666,700 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 490 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 980 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 31.36 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 49 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6.4 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 69 |
| PassMark (G2D Mark) | 271 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.