Sapphire X550 XTX HyperMemory LP
Graphics Card Sapphire X550 XTX HyperMemory LP — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X550 XTX HyperMemory LP
Radeon X550
•
RV410
•
24.01.2007
•
128 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14533
Performance
Synthetic Score
33
PassMark
71
Efficiency
low
The Sapphire X550 XTX HyperMemory LP graphics adapter is based on the advanced R400 architecture. ATI announced this model on 24.01.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 156 mm² die. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 4.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 400 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 24.01.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X550 |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | RV410 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 120,000.0 million |
| Die Size | 156 mm² |
| Transistor Density | 769,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 300 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 4.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3.2 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 71 |
| PassMark (G2D Mark) | 240 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.