Sapphire X550 SILENT
Graphics Card Sapphire X550 SILENT — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X550 SILENT
Radeon X550
•
RV370
•
01.07.2005
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14316
Performance
Synthetic Score
67
PassMark
51
Efficiency
low
The Sapphire X550 SILENT graphics card from ATI is built on the R300 architecture and was officially introduced on 01.07.2005. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 74 mm² die. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 8.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 400 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.07.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X550 |
| GPU Variant | RV370 LE (215S8DAKA23F) |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | RV370 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 107,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0 |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1.6 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 51 |
| PassMark (G2D Mark) | 266 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.