Sapphire X1950 PRO Ultimate
Graphics Card Sapphire X1950 PRO Ultimate — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X1950 PRO Ultimate
Radeon X1950
•
RV570
•
01.10.2006
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
66W
🏆 Top #13998
Performance
Synthetic Score
113
PassMark
113
Efficiency
low
The Sapphire X1950 PRO Ultimate graphics card from ATI is built on the Ultra-Threaded SE architecture and was officially introduced on 01.10.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 230 mm² die. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 44.16 GB/s. In standard mode, the core operates at 575 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 66 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 01.10.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1950 |
| GPU Variant | RV570 X1950 (215PADAKA12FGP) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV570 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 312,000.0 million |
| Die Size | 230 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 575 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 690 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1380 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 44.16 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 66 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-A99931-00 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6.9 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 113 |
| PassMark (G2D Mark) | 318 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.