Sapphire X1650 PRO Ultimate
Graphics Card Sapphire X1650 PRO Ultimate — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X1650 PRO Ultimate
Radeon X1650
•
RV535
•
23.08.2006
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
44W
🏆 Top #14200
Performance
Synthetic Score
85
PassMark
85
Efficiency
low
The Sapphire X1650 PRO Ultimate (Ultra-Threaded SE) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 23.08.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 131 mm² die. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 22.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 44 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 23.08.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1650 |
| GPU Variant | RV535 XT (215CACAKB26FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV535 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 157,000.0 million |
| Die Size | 131 mm² |
| Transistor Density | 1,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 44 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.4 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 85 |
| PassMark (G2D Mark) | 241 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.