Sapphire X1600 XT Ultimate
Graphics Card Sapphire X1600 XT Ultimate — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X1600 XT Ultimate
Radeon X1600
•
RV530
•
01.10.2005
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
42W
🏆 Top #13965
Performance
Synthetic Score
116
PassMark
116
Efficiency
low
The Sapphire X1600 XT Ultimate graphics card from ATI is built on the Ultra-Threaded SE architecture and was officially introduced on 01.10.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 150 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 22.08 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 590 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 42 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.10.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1600 |
| GPU Variant | RV530 XT (215CACAKA26FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV530 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 157,000.0 million |
| Die Size | 150 mm² |
| Transistor Density | 1,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 690 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1380 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.08 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 42 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | A671 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.4 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 116 |
| PassMark (G2D Mark) | 356 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.