Sapphire X1600 PRO HDMI
Graphics Card Sapphire X1600 PRO HDMI — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire X1600 PRO HDMI
Radeon X1600
•
RV530
•
01.10.2007
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
41W
🏆 Top #14164
Performance
Synthetic Score
98
Efficiency
low
The Sapphire X1600 PRO HDMI graphics card from ATI is built on the Ultra-Threaded SE architecture and was officially introduced on 01.10.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 150 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 12.48 GB/s. In standard mode, the core operates at 500 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 41 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.10.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1600 |
| GPU Variant | RV530 PRO (215CADAKA24FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV530 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 157,000.0 million |
| Die Size | 150 mm² |
| Transistor Density | 1,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 390 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 780 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.48 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 41 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | Floppy |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.