Sapphire Vapor-X R7 250X OC
Graphics Card Sapphire Vapor-X R7 250X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire Vapor-X R7 250X OC
Amd R7 200
•
Cape Verde
•
13.02.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
80W
🏆 Top #11089
Performance
Synthetic Score
2,442
PassMark
2,269
Efficiency
entry
Sapphire Vapor-X R7 250X OC is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 13.02.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.5 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 950 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 80 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 13.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Cape Verde XT (215-0825117) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 950 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C441, C698 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 408 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 88 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 269 |
| PassMark (G2D Mark) | 637 |
| TPU Index Score | 2.61% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.