Sapphire Ultimate R7 250
Graphics Card Sapphire Ultimate R7 250 — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire Ultimate R7 250
Amd R7 200
•
Cape Verde
•
20.12.2013
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #11529
Performance
Synthetic Score
1,701
Efficiency
entry
Sapphire Ultimate R7 250 is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 20.12.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 72.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 55 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.12.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Cape Verde PRO-E (215-0825384) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C444, C445 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 819.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 51.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.