Sapphire TOXIC R9 290X
Graphics Card Sapphire TOXIC R9 290X — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire TOXIC R9 290X
Amd R9 200
•
Hawaii
•
24.10.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
290W
🏆 Top #7484
Performance
Synthetic Score
9,332
PassMark
8,434
Efficiency
mid-high
The Sapphire TOXIC R9 290X graphics adapter is based on the advanced GCN 2.0 architecture. AMD announced this model on 24.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.2 billion transistorsistors transistors on a 438 mm² die. The core configuration includes 2816 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 512 bit bits, and the peak data exchange rate is 320.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 290 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 24.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Hawaii XT (215-0852000) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Hawaii |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 44 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 704 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 305 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 290 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67157-00_02, 109-C67157-00C_03 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 70.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 193.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 6.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 774.4 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 434 |
| PassMark (G2D Mark) | 750 |
| TPU Index Score | 9.86% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.