Sapphire RX 7900 XTX
Graphics Card Sapphire RX 7900 XTX — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire RX 7900 XTX
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
24 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
355W
🏆 Top #978
Performance
Synthetic Score
31,346
PassMark
31,346
Efficiency
enthusiast
The Sapphire RX 7900 XTX (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 03.11.2022. Thanks to N5 / N6 FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 57.7 billion transistorsistors transistors on a 529 mm² die. For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 96 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 24 GB of GDDR6 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 960.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1929 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2498 MHz under load. The nominal thermal design power is 355 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XTX (215-145000146) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 384 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 96 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1929 MHz |
| Game Clock | 2365 MHz |
| Boost Clock | 2498 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 6144 KB |
| L1 Cache | 24576 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 287 x 51 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 355 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D702A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 479.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 959.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 122.80 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 61.39 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.92 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 346 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 283 |
| TPU Index Score | 58.34% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.